Akbank – Kredi Makinesi

Genel

Dünyada bir ilk olan Akbank kredi makinelerinin arayüzlerini tasarladık.

Kredi Makinesi Nedir?

Kredi Makinesi sayesinde kredi kartı ve bireysel kredi isteyen herkes şubeye gitmeden kredi alabiliyor. Belge ve kişisel bilgi ibrazından fotoğraf çekimine, imzadan kredi değerlendirmesine kadar tüm süreçler Kredi Makinesi’nde tamamlanıyor. Her bir işlem adımında ekrandaki müşteri ilişkileri yöneticisi başvuru sahibini yönlendiriyor ve işlemini kısa sürede yapmasına yardımcı oluyor, fotoğrafı çekiyor, kimliğin görüntüsünü kaydediyor, imza paneli vasıtasıyla imza alıyor, kredi değerlendirmesini yapıyor. Başvuru uygun bulunduğunda tüketici kısa mesajla bilgilendiriyor, kredi sözleşmesi kredi makinesinden basılıyor, imzalanıp tekrar kredi makinesine veriliyor. Başvuru onayı kısa mesajla veriliyor ve kredi kartı adrese teslim ediliyor.

Amaç

  • Şubeye gitmeye gerek olmaksızın kredi ve kredi kartı başvurusu yapabilme olanağı sunmak ve bu hizmeti alışveriş merkezlerinden, sinema bekleme salonlarına, fuarlardan çeşitli mağazalara kadar her yerde sağlayabilmek.

Neler yaptık?

  • Kullanıcının her şeyi tek başına yapabileceği bu makinelerde, en önemli şey olan kolay anlaşılırlık konusunun üzerinde durarak kullanışlı bir bilgi mimarisi oluşturduk.
  • Kullanıcının her daim yanında olacak akıllı navigasyon yapısı ile makinenin karmaşıklığa değil keyifli bir tecrübeye dönüşmesini sağladık.
  • Sesli yönlendirme sistemleri sayesinde yine kullanıcının hizmetinde olunmasını hedefledik.
  • Arka planda oluşturduğumuz akıllı altyapı sistemi sayesinde başvuruların kolayca toplanabileceği bir sistem geliştirdik.